SALON A

Dr. Serhat KÖKEN

2 Eylül 2023 Cumartesi - 17:00 - 18:00Serhat Köken, 1998 yılında Marmara Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2001 yılından itibaren İstanbul'daki özel kliniğinde genel diş hekimliği yapmaktadır. 2020 yılında Siena Üniversitesi'nde Dental Biyoteknoloji alanında doktora eğitimini tamamlamıştır.

 

Serhat Köken, ulusal ve uluslararası toplantılarda anterior direkt rezin restorasyonların hem teknik hem de sanatsal yönleri ile ilgili sunumlar; ayrıca direkt kompozit restorasyonlar ve dental fotoğrafçılık konuları ile ilgili uygulamalı kurslar vermiştir. Serhat Köken, İtalya, Siena üniversitesi, Protetik Diş Hekimliği Yüksek Lisans programlarında dersler vermektedir. (Dijital Dental Fotoğraf, Anterior Direkt Restorasyonlar, Posterior Direkt Restorasyonlar)

Konu Başlığı:

‘’Derin Marjin Elevasyonu: bir başka açıdan’’
Posterior proksimal kaviteler genellikle komşu dişeti kenarının altına uzanır ve indirekt bir restorasyon
endike ise, bu durum analog/dijital ölçü ve adeziv simantasyonu zorlaştırabilir.


Bu servikal sınırın koronal olarak yükseltilmesine Derin Marjin Elevasyonu (DME) denir; ilk olarak 1998'de önerilmiş ve klinisyenler arasında popüler olmuştur. Derin servikal pozisyonlu marjinlere uygulanan az miktarda kompozitin amacı ölçü alma ve yapıştırma prosedürlerini kolaylaştırmaktır.
Bununla birlikte, özellikle klinik çalışmalarla ilgili olarak, DME'yi destekleyen literatür azdır. Bu sunumda, DME'nin evrimi ve klinik uygulama prosedürleri tartışılacaktır.